Seagull M4 Natural Spruce Dulcimer Solid Spruce Top
Original price was: $329.00.$296.10Current price is: $296.10.
FAST
Delivery
EASY
Returns
IN HOUSE
Repairs
Out of stock



Pick-up from store - FREE
Free pickup from our Melbourne Store at 4 Drake Boulevard, Altona VIC 3018. Your order will typically be ready by the next business day. We recommend calling us on (03) 8360 7799 beforehand to check it's ready for collection.
Made in La Patrie Quebec, Canada and inspired by the dulcimer, the Seagull M4 is a very portable & compact 4-string diatonic acoustic instrument that is simply fun to play and very hard to put down! The M4 was designed to introduce & stimulate people of all ages (some of whom may not necessarily be players) to the joy of creating & playing music. Small in stature. Big in fun!
DIMENSIONS & SPECS
| Body Depth | 28.7 mm |
| Body Length | 374.65 mm |
| Lower Bout | 177.8 mm |
| Nut Width | 32.51 mm |
| Scale | 527.05 mm |
| Upper Bout | 123.95 mm |
| Waist | 100.08 mm |
Additional information
| Weight | 0.0000 kg |
|---|









