SKB iSeries GoPro Camera Case Go Pro Waterproof / Corrosion/Impact-Resistant
Original price was: $120.00.$99.00Current price is: $99.00.
FAST
Delivery
EASY
Returns
IN HOUSE
Repairs
1 in stock



Pick-up from store - FREE
Free pickup from our Melbourne Store at 4 Drake Boulevard, Altona VIC 3018. Your order will typically be ready by the next business day. We recommend calling us on (03) 8360 7799 beforehand to check it's ready for collection.
Product Highlights
- Fits All Models of GoPro Cameras
- Waterproof / Corrosion/Impact-Resistant
- Injection Molded Polypropylene Resin
- Custom Cut Open Cell Foam Interior
The iSeries GoPro Camera Case from SKB is designed to hold any model of GoPro camera in the custom cut open cell foam insert. This is a waterproof, airtight, impact, UV, solvent and corrosion-resistant case with an IP67 (Ingress Rating) rating against moisture. The internal gasket makes it watertight. The frame is made from an injection molded polypropylene copolymer resin.
A pressure equalization valve is included to balance the ambient and enclosed gases that accumulate during transit. This helps maintain the integrity of the case's seal. Accessing the interior is via a trigger released latch system. The rear hinge is molded-in for strength. The carry handle features a rubber over-molded cushioned grip. There are locking loops that will accept a user-supplied lock.
Compatibility
GoPro Hero Naked
GoPro Helmet Hero
GoPro Surf Hero
GoPro Motorsports Hero
| Material | Frame: Polypropylene copolymer resin Insert: Custom cut open cell foam |
| Type of Closure | Trigger release latches |
| Carrying/Transport Options | Rubber over-molded cushion grip handle |
| Interior Dimensions | 7.4 x 4.1 x 9.5" (18.8 x 10.4 x 24.1 cm) |
| Weight | 4.0 lb (1.8 kg) |
Additional information
| Weight | 0.0000 kg |
|---|---|
| type | Case |
| Compatible Brand | GoPro |
| Insturment | Case |








