Sterling by Music Man Richardson Cutlass Electric Guitar – Natural Poplar Burl Burst
$1,749.00
FAST
Delivery
EASY
Returns
IN HOUSE
Repairs
Out of stock



Pick-up from store - FREE
Free pickup from our Melbourne Store at 4 Drake Boulevard, Altona VIC 3018. Your order will typically be ready by the next business day. We recommend calling us on (03) 8360 7799 beforehand to check it's ready for collection.
STERLING BY MUSIC MAN JASON RICHARDSON SIGNATURE RICH6 CUTLASS POPLAR BURL
The Sterling by Music Man Jason Richardson Signature RICH6 Cutlass, finished in Poplar Burl, boasts all the same features as the iconic RICH7, in a more traditional 6-string format. Just like the RICH7, the RICH6 has been designed with playability in mind, with features like a custom contoured lower horn for greater access to the upper frets, and a buttery Roasted Maple neck with 24-fret Rosewood fretboard. A highly figured Poplar Burl top, with an Alder body produces classic Jason Richardson tone when paired with a set of high output Sterling by Music Man Designed JR humbucking pickups. These pickups are made even more versatile by a 12dB push/push volume boost, and a push/push coil-tap. A modern tremolo and a set of locking machine heads let you shred to your hearts' content without worrying about tuning stability, while a deluxe gig bag protects your instrument on the go.
PRODUCT FEATURES:
| Model | RICHARDSON |
| Body Wood | Alder w/ Poplar Burl Veneer Top |
| Body Color | Natural Poplar Burl Burst (NPB) |
| Bridge | Modern Tremolo |
| Pickguard | N/A |
| Scale Length | 25-1/2" |
| Neck Radius | 16" (40 cm) |
| Frets | 24 Frets, Jumbo |
| Neck Width | 1.65” (42 mm) at Nut |
| Neck Wood | Roasted Maple |
| Fingerboard | Rosewood |
| Fret Markers | Dot Markers |
| Tuning Machines | Locking |
| Truss Rod | Dual Action |
| Neck Attachment | 5 Bolt Pattern |
| Controls | 1 Push/Push Volume Boost, 1 Push/Push Coil-tap Tone |
| Switching | 3-Way Toggle Switch |
| Pickups | Sterling by Music Man Designed JR Pickups (HH) |
| Strings | Ernie Ball 2221 Regular Slinky |
| Gig Bag | Deluxe Sterling by Music Man Bag |
Angkor offers FREE shipping on all orders within Australia, however this excludes some remote locations, or items too bulky or heavy for AusPost to accept. In these case's, an additional Freight charge will be required. We will invoice you for any additional charges, before sending.
.ytvideo * { box-sizing:border-box; } .ytvideo { margin:.5em auto 40px auto; max-width:480px; font-family:arial; text-align:center; position:relative; min-height:120px; background-color:#555; } .ytvideo p { position:absolute; margin:0; color:white; background-color:rgba(0,0,0,.5); } .ytvideo .yt_hd { font-size:16px; width:100%; height:28px; padding-top:6px; text-align:left; top:0; left:0; padding-left:10px; overflow:hidden; } .ytvideo .yt_ft { font-size:12px; width:100%; bottom:0; left:0; } .ytvideo img { display:block; max-width:100%; border:0; } .ytvideo a:after { content:"A025BA"; position:absolute; width:60px;
height:40px; left:0; top:0; right:0; bottom:0; margin:auto; border:0; border-radius:10px; color:white; background:rgba(0,0,0,.6); font-size:24px; padding-top:auto; padding-bottom:auto; cursor:pointer; } .ytvideo a:hover:after { background:#CC181E; } .ytvideo .yt_inp { position:absolute; top:100%; left:0; width:100%; text-align:center; padding:.5em .2em; border:0; color:white; background: rgb(76,76,76); } @media(max-device-width:960px){ .ytvideo { margin-bottom:60px; } .ytvideo .yt_inp { padding:1em .2em; } }
Additional information
| Weight | 0.0000 kg |
|---|---|
| type | Electric Guitar |
| Modified Item | No |
| Custom Bundle | No |
| Non-domestic Product | No |
| Right-/ Left-handed | Right-Handed |









