Sterling by Music Man SUB Series AXIS Electric Guitar Spectrum Red
Original price was: $999.00.$799.00Current price is: $799.00.
FAST
Delivery
EASY
Returns
IN HOUSE
Repairs
1 in stock



Pick-up from store - FREE
Free pickup from our Melbourne Store at 4 Drake Boulevard, Altona VIC 3018. Your order will typically be ready by the next business day. We recommend calling us on (03) 8360 7799 beforehand to check it's ready for collection.
AXIS QUILTED MAPLE
A staple in the history of iconic guitars, the Axis is a modern encapsulation of guitar innovations. Featuring a 5-way selector, an asymmetrical neck, and a vintage-inspired tremolo, the Axis pays homage to the history of guitars without compromising any convenience. All new for 2022, the Axis is sure to turn heads with its new quilted maple finishes, Spectrum Red and Spectrum Blue.
SPECIFICATIONS
| Model | AX3QM |
| Body Wood | JABON with Qulited Maple Veneer Top |
| Body Color | Spectrum Blue (SB), Spectrum (SR) |
| Bridge | Fulcrum Tremolo |
| Pickguard | N/A |
| Scale | 25.5" (64.8 cm) |
| Neck Radius | 12" (24 cm) |
| Frets | 22 frets, narrow |
| Neck Width | 1.65" (42mm) at nut, 2.24" (57mm) at last fret |
| Neck Wood | Hard Maple |
| Fingerboard | Hard Maple |
| Fret Markers | Dot Markers |
| Tuning Machines | Die Cast |
| Truss Rod | Single Action |
| Neck Attachment | 5 Bolts |
| Controls | 1 Volume, 1 Tone |
| Switching | 5-way Toggle Pickup Selector |
| Pickups | HH |
| Strings | .009-.042 |
| Gig Bag | N/A |
.ytvideo * { box-sizing:border-box; } .ytvideo { margin:.5em auto 40px auto; max-width:480px; font-family:arial; text-align:center; position:relative; min-height:120px; background-color:#555; } .ytvideo p { position:absolute; margin:0; color:white; background-color:rgba(0,0,0,.5); } .ytvideo .yt_hd { font-size:16px; width:100%; height:28px; padding-top:6px; text-align:left; top:0; left:0; padding-left:10px; overflow:hidden; } .ytvideo .yt_ft { font-size:12px; width:100%; bottom:0; left:0; } .ytvideo img { display:block; max-width:100%; border:0; } .ytvideo a:after { content:"A025BA"; position:absolute; width:60px; height:40px; left:0; top:0; right:0; bottom:0; margin:auto; border:0; border-radius:10px; color:white; background:rgba(0,0,0,.6); font-size:24px; padding-top:auto; padding-bottom:auto; cursor:pointer; } .ytvideo a:hover:after { background:#CC181E; } .ytvideo .yt_inp { position:absolute; top:100%; left:0; width:100%; text-align:center; padding:.5em .2em; border:0; color:white; background: rgb(76,76,76); } @media(max-device-width:960px){ .ytvideo { margin-bottom:60px; } .ytvideo .yt_inp { padding:1em .2em; } }
Angkor offers FREE shipping on all orders within Australia, however this excludes some remote locations, or items too bulky or heavy for AusPost to accept. In these case's, an additional Freight charge will be required. We will invoice you for any additional charges, before sending.
Additional information
| Weight | 0.0000 kg |
|---|---|
| type | Electric Guitar |
| Modified Item | No |
| Custom Bundle | No |
| Non-domestic Product | No |
| Right-/ Left-handed | Right-Handed |








