Sterling by Musicman RAY Short Scale StingRay 4 – Dropped Copper Bass Guitar
$1,395.00
FAST
Delivery
EASY
Returns
IN HOUSE
Repairs
Out of stock



Pick-up from store - FREE
Free pickup from our Melbourne Store at 4 Drake Boulevard, Altona VIC 3018. Your order will typically be ready by the next business day. We recommend calling us on (03) 8360 7799 beforehand to check it's ready for collection.
The Short Scale StingRay bass has the iconic StingRay sound shrunk down into a 30” scale length package. With easier accessibility, a passive boost, and a single humbucking pickup with higher output neodymium magnets, the Short Scale StingRay offers comfortability without compromise. The pickup configuration includes parallel, true single-coil, and series modes for diverse tonal options. Available in Dropped Copper, Daphne Blue, and Olympic White.
30″ SHORT SCALE
For the first time, the iconic StingRay design is available with a 30″ short scale makeover, delivering easier playability.
DYNAMIC TONE CONTROLS
The StingRay Short Scale features a neodymium humbucking pickup with 3-way rotary switch. The pickup configuration includes parallel, true single-coil, and series modes.
Specifications
| Model | RAYSS4 |
| Body Wood | Nyatoh (DCP), Mahogany (DBL, OWH) |
| Body Color | Dropped Copper (DCP), Daphne Blue (DBL), Olympic White (OWH) |
| Bridge | Sterling by Music Man Designed Bridge |
| Pickguard | Parchment |
| Scale | 30″ |
| Neck Radius | 9.5” (24 cm) |
| Frets | 22 Frets, Medium |
| Neck Width | 1.5” (38 mm) at nut |
| Neck Wood | Hard Maple |
| Fingerboard | Rosewood (OWH), Maple (DCP, DBL) |
| Fret Markers | White/Black Dot Markers |
| Tuning Machines | Open Gear |
| Truss Rod | Single Action |
| Neck Attachment | 6 Bolts |
| Controls | 1 Push/Push Volume Boost, 1 Tone |
| Switching | 3-Way Rotary Selector |
| Pickups | Sterling by Music Man Designed Neodymium Pickups (H) |
| Strings | Ernie Ball 2852 Regular Slinky Short Scale Bass |
| Gig Bag | N/A |
Angkor offers FREE shipping on all orders within Australia, however this excludes some remote locations, or items too bulky or heavy for AusPost to accept. In these case's, an additional Freight charge will be required. We will invoice you for any additional charges, before sending.
.ytvideo * { box-sizing:border-box; } .ytvideo { margin:.5em auto 40px auto; max-width:480px; font-family:arial; text-align:center; position:relative; min-height:120px; background-color:#555; } .ytvideo p { position:absolute; margin:0; color:white; background-color:rgba(0,0,0,.5); } .ytvideo .yt_hd { font-size:16px; width:100%; height:28px; padding-top:6px; text-align:left; top:0; left:0; padding-left:10px; overflow:hidden; } .ytvideo .yt_ft { font-size:12px; width:100%; bottom:0; left:0; } .ytvideo img { display:block; max-width:100%; border:0; } .ytvideo a:after { content:"A025BA"; position:absolute; width:60px;
height:40px; left:0; top:0; right:0; bottom:0; margin:auto; border:0; border-radius:10px; color:white; background:rgba(0,0,0,.6); font-size:24px; padding-top:auto; padding-bottom:auto; cursor:pointer; } .ytvideo a:hover:after { background:#CC181E; } .ytvideo .yt_inp { position:absolute; top:100%; left:0; width:100%; text-align:center; padding:.5em .2em; border:0; color:white; background: rgb(76,76,76); } @media(max-device-width:960px){ .ytvideo { margin-bottom:60px; } .ytvideo .yt_inp { padding:1em .2em; } }
Additional information
| Weight | 6.00 kg |
|---|---|
| type | Electric Bass Guitar |








