Takamine G Mini Series Acoustic / Electric “Takamini” Guitar in Natural Finish
Original price was: $749.00.$599.00Current price is: $599.00.
FAST
Delivery
EASY
Returns
IN HOUSE
Repairs
Out of stock



Pick-up from store - FREE
Free pickup from our Melbourne Store at 4 Drake Boulevard, Altona VIC 3018. Your order will typically be ready by the next business day. We recommend calling us on (03) 8360 7799 beforehand to check it's ready for collection.
This all mahogany, non cutaway 3/4 size Takamini may be the best excuse ever to own a smaller scale guitar. Tuned standard, alternate or high strung to heaven, the TGX11MENS is a very unique and versatile instrument all unto itself. The laurel 21 fret fingerboard and friendly 42mm nut width have the feel of an old friend.
Take it to the beach. Take it to the studio and with the TP-4T preamp you can take it on stage.
| SKU | TGX11MENS |
| UPC/EAN | 190262041689 |
| Brand | Takamine |
| Type | Acoustic/Electric Guitars |
| Series | Takamine G Series |
| Body Shape | Mini |
| Finish | Natural Satin |
| Body Top | Mahogany |
| Body Back | Mahogany |
| Body Sides | Mahogany |
| Neck | Satin Mahogany |
| Position Inlays | Pearloid Dot |
| Fretboard | Laurel |
| Scale Length | 570 mm |
| Nut | Width - 42.5 mm |
| Machine Heads | Chrome Diecast |
| Bridge | Laurel with Synthetic Bone Saddle |
| Rosette | Concentric Circles |
| Electronics | Takamine TP-4T Preamp with Built-In Tuner |
| Unique Features | Comes with Custom Gigbag, Laurel Headcap |
.ytvideo * { box-sizing:border-box; } .ytvideo { margin:5em auto 40px auto; max-width:480px; font-family:arial; text-align:center; position:relative; min-height:120px; background-color:#555; } .ytvideo p { position:absolute; margin:0; color:white; background-color:rgba(0,0,0,.5); } .ytvideo .yt_hd { font-size:16px; width:100%; height:28px; padding-top:6px; text-align:left; top:0; left:0; padding-left:10px; overflow:hidden; } .ytvideo .yt_ft { font-size:12px; width:100%; bottom:0; left:0; } .ytvideo img { display:block; max-width:100%; border:0; } .ytvideo a:after { content:"A025BA"; position:absolute; width:60px; height:40px; left:0; top:0; right:0; bottom:0; margin:auto; border:0; border-radius:10px; color:white; background:rgba(0,0,0,.6); font-size:24px; padding-top:auto; padding-bottom:auto; cursor:pointer; } .ytvideo a:hover:after { background:#CC181E; } .ytvideo .yt_inp { position:absolute; top:0%; left:0; width:0%; text-align:center; /*padding:.5em .2em;*/ border:0; color:white; background: rgb(76,76,76); } @media(max-device-width:960px){ .ytvideo { margin-bottom:60px; } .ytvideo .yt_inp { padding:1em .2em; } }
.ytvideo * { box-sizing:border-box; } .ytvideo { margin:5em auto 40px auto; max-width:480px; font-family:arial; text-align:center; position:relative; min-height:120px; background-color:#555; } .ytvideo p { position:absolute; margin:0; color:white; background-color:rgba(0,0,0,.5); } .ytvideo .yt_hd { font-size:16px; width:100%; height:28px; padding-top:6px; text-align:left; top:0; left:0; padding-left:10px; overflow:hidden; } .ytvideo .yt_ft { font-size:12px; width:100%; bottom:0; left:0; } .ytvideo img { display:block; max-width:100%; border:0; } .ytvideo a:after { content:"A025BA"; position:absolute; width:60px; height:40px; left:0; top:0; right:0; bottom:0; margin:auto; border:0; border-radius:10px; color:white; background:rgba(0,0,0,.6); font-size:24px; padding-top:auto; padding-bottom:auto; cursor:pointer; } .ytvideo a:hover:after { background:#CC181E; } .ytvideo .yt_inp { position:absolute; top:0%; left:0; width:0%; text-align:center; /*padding:.5em .2em;*/ border:0; color:white; background: rgb(76,76,76); } @media(max-device-width:960px){ .ytvideo { margin-bottom:60px; } .ytvideo .yt_inp { padding:1em .2em; } }
Additional information
| Weight | 0.0000 kg |
|---|---|
| type | Electro-Acoustic Guitar |
| String Configuration | 6 String |
| Features | With Pickup |













