Takamine GC1 Series AC/EL Classical Guitar with Cutaway in Natural Gloss Finish
Original price was: $669.00.$499.00Current price is: $499.00.
FAST
Delivery
EASY
Returns
IN HOUSE
Repairs
Out of stock



Pick-up from store - FREE
Free pickup from our Melbourne Store at 4 Drake Boulevard, Altona VIC 3018. Your order will typically be ready by the next business day. We recommend calling us on (03) 8360 7799 beforehand to check it's ready for collection.
The TGC1CE is a great looking acoustic/electric classical guitar that provides rich nylon-string sound and performance features such as a Venetian style cutaway and Takamine electronics system.
An excellent choice for any player seeking an affordable acoustic/electric classical guitar that performs well above its price tag, the TGC1CE features a fan braced select spruce top and mahogany back and sides for a full and balanced sound. The comfortable mahogany neck laurel fingerboard provide great feel and playability, while the onboard Takamine TP-4T preamp system gives you a built-in tuner with volume and tone controls and a mid-cut switch for excellent amplified performance.
Other great features include a dovetail neck joint, beautiful inlaid mosaic rosette, synthetic bone nut and bridge saddle, laurel headcap, chrome tuners with white pearl buttons and an elegant gloss finish.
| SKU | TGC1CENAT |
| UPC/EAN | 190262041474 |
| Brand | Takamine |
| Type | Acoustic/Electric Guitars |
| Type | 4/4 Size Classical Guitars |
| Series | Takamine G Series |
| Body Shape | Classical 4/4 |
| Finish | Natural Gloss |
| Body Top | Spruce |
| Body Back | Mahogany |
| Body Sides | Mahogany |
| Neck | Mahogany with Dovetail Neck Joint |
| Fretboard | Laurel |
| Scale Length | 648 mm |
| Nut | Width - 51 mm |
| Machine Heads | Chrome with White Pearl Buttons |
| Bridge | Laurel with Synthetic Bone Saddle |
| Rosette | Inlaid Mosaic |
| Electronics | Takamine TP-4T Preamp with Built-In Tuner |
| Unique Features | Laurel Headcap |
.ytvideo * { box-sizing:border-box; } .ytvideo { margin:5em auto 40px auto; max-width:480px; font-family:arial; text-align:center; position:relative; min-height:120px; background-color:#555; } .ytvideo p { position:absolute; margin:0; color:white; background-color:rgba(0,0,0,.5); } .ytvideo .yt_hd { font-size:16px; width:100%; height:28px; padding-top:6px; text-align:left; top:0; left:0; padding-left:10px; overflow:hidden; } .ytvideo .yt_ft { font-size:12px; width:100%; bottom:0; left:0; } .ytvideo img { display:block; max-width:100%; border:0; } .ytvideo a:after { content:"A025BA"; position:absolute; width:60px; height:40px; left:0; top:0; right:0; bottom:0; margin:auto; border:0; border-radius:10px; color:white; background:rgba(0,0,0,.6); font-size:24px; padding-top:auto; padding-bottom:auto; cursor:pointer; } .ytvideo a:hover:after { background:#CC181E; } .ytvideo .yt_inp { position:absolute; top:0%; left:0; width:0%; text-align:center; /*padding:.5em .2em;*/ border:0; color:white; background: rgb(76,76,76); } @media(max-device-width:960px){ .ytvideo { margin-bottom:60px; } .ytvideo .yt_inp { padding:1em .2em; } }
.ytvideo * { box-sizing:border-box; } .ytvideo { margin:5em auto 40px auto; max-width:480px; font-family:arial; text-align:center; position:relative; min-height:120px; background-color:#555; } .ytvideo p { position:absolute; margin:0; color:white; background-color:rgba(0,0,0,.5); } .ytvideo .yt_hd { font-size:16px; width:100%; height:28px; padding-top:6px; text-align:left; top:0; left:0; padding-left:10px; overflow:hidden; } .ytvideo .yt_ft { font-size:12px; width:100%; bottom:0; left:0; } .ytvideo img { display:block; max-width:100%; border:0; } .ytvideo a:after { content:"A025BA"; position:absolute; width:60px; height:40px; left:0; top:0; right:0; bottom:0; margin:auto; border:0; border-radius:10px; color:white; background:rgba(0,0,0,.6); font-size:24px; padding-top:auto; padding-bottom:auto; cursor:pointer; } .ytvideo a:hover:after { background:#CC181E; } .ytvideo .yt_inp { position:absolute; top:0%; left:0; width:0%; text-align:center; /*padding:.5em .2em;*/ border:0; color:white; background: rgb(76,76,76); } @media(max-device-width:960px){ .ytvideo { margin-bottom:60px; } .ytvideo .yt_inp { padding:1em .2em; } }
Additional information
| Weight | 0.0000 kg |
|---|---|
| Type | Classical Guitar |
| Model | Saffron |
| String Configuration | 6 String |
| Right-/ Left-handed | Right-Handed |
| Size | 4/4 |











