Takamine GC1 Series Left Handed Acoustic Classical Guitar in Natural Gloss Finish
Original price was: $499.00.$389.00Current price is: $389.00.
FAST
Delivery
EASY
Returns
IN HOUSE
Repairs
Out of stock



Pick-up from store - FREE
Free pickup from our Melbourne Store at 4 Drake Boulevard, Altona VIC 3018. Your order will typically be ready by the next business day. We recommend calling us on (03) 8360 7799 beforehand to check it's ready for collection.
The left handed TGC1 is an attractive classical acoustic guitar that is built to deliver beautiful nylon string sound. An excellent choice for any player seeking an affordable classical guitar that performs well above its price tag, the TGC1 features a fan braced select spruce top and mahogany back and sides for a full and balanced sound. The comfortable mahogany neck and laurel fingerboard provide great feel and playability.
| SKU | TGC1NATLH |
| UPC/EAN | 190262042181 |
| Brand | Takamine |
| Type | 4/4 Size Classical Guitars |
| Type | Left Handed Guitars |
| Series | Takamine G Series |
| Body Shape | Classical 4/4 |
| Finish | Natural Gloss |
| Body Top | Spruce |
| Body Back | Mahogany |
| Body Sides | Mahogany |
| Neck | Mahogany with Dovetail Neck Joint |
| Fretboard | Laurel |
| Scale Length | 648 mm |
| Nut | Width - 51 mm |
| Machine Heads | Chrome with White Pearl Buttons |
| Bridge | Laurel with Synthetic Bone Saddle |
| Rosette | Inlaid Mosaic |
| Electronics | None |
| Unique Features | Left Handed, Laurel Headcap |
.ytvideo * { box-sizing:border-box; } .ytvideo { margin:5em auto 40px auto; max-width:480px; font-family:arial; text-align:center; position:relative; min-height:120px; background-color:#555; } .ytvideo p { position:absolute; margin:0; color:white; background-color:rgba(0,0,0,.5); } .ytvideo .yt_hd { font-size:16px; width:100%; height:28px; padding-top:6px; text-align:left; top:0; left:0; padding-left:10px; overflow:hidden; } .ytvideo .yt_ft { font-size:12px; width:100%; bottom:0; left:0; } .ytvideo img { display:block; max-width:100%; border:0; } .ytvideo a:after { content:"A025BA"; position:absolute; width:60px; height:40px; left:0; top:0; right:0; bottom:0; margin:auto; border:0; border-radius:10px; color:white; background:rgba(0,0,0,.6); font-size:24px; padding-top:auto; padding-bottom:auto; cursor:pointer; } .ytvideo a:hover:after { background:#CC181E; } .ytvideo .yt_inp { position:absolute; top:0%; left:0; width:0%; text-align:center; /*padding:.5em .2em;*/ border:0; color:white; background: rgb(76,76,76); } @media(max-device-width:960px){ .ytvideo { margin-bottom:60px; } .ytvideo .yt_inp { padding:1em .2em; } }
.ytvideo * { box-sizing:border-box; } .ytvideo { margin:5em auto 40px auto; max-width:480px; font-family:arial; text-align:center; position:relative; min-height:120px; background-color:#555; } .ytvideo p { position:absolute; margin:0; color:white; background-color:rgba(0,0,0,.5); } .ytvideo .yt_hd { font-size:16px; width:100%; height:28px; padding-top:6px; text-align:left; top:0; left:0; padding-left:10px; overflow:hidden; } .ytvideo .yt_ft { font-size:12px; width:100%; bottom:0; left:0; } .ytvideo img { display:block; max-width:100%; border:0; } .ytvideo a:after { content:"A025BA"; position:absolute; width:60px; height:40px; left:0; top:0; right:0; bottom:0; margin:auto; border:0; border-radius:10px; color:white; background:rgba(0,0,0,.6); font-size:24px; padding-top:auto; padding-bottom:auto; cursor:pointer; } .ytvideo a:hover:after { background:#CC181E; } .ytvideo .yt_inp { position:absolute; top:0%; left:0; width:0%; text-align:center; /*padding:.5em .2em;*/ border:0; color:white; background: rgb(76,76,76); } @media(max-device-width:960px){ .ytvideo { margin-bottom:60px; } .ytvideo .yt_inp { padding:1em .2em; } }
Additional information
| Weight | 0.0000 kg |
|---|---|
| Type | Classical Guitar |
| Model | Saffron |
| String Configuration | 6 String |
| Right-/ Left-handed | Right-Handed |
| Size | 4/4 |










