Takamine GN20 NEX Acoustic Guitar – Natural Satin Solid Cedar Top
Original price was: $649.00.$529.00Current price is: $529.00.
FAST
Delivery
EASY
Returns
IN HOUSE
Repairs
Out of stock



Pick-up from store - FREE
Free pickup from our Melbourne Store at 4 Drake Boulevard, Altona VIC 3018. Your order will typically be ready by the next business day. We recommend calling us on (03) 8360 7799 beforehand to check it's ready for collection.
The GN20 combines Takamine's compact but big sounding NEX body style with solid-top construction and tasteful appointments to create a guitar that looks as good as it sounds. For players looking for a different sound, the GN20 pairs a solid cedar top with mahogany back and sides to produce a warm, detailed tone that works beautifully for a wide range of musical styles.
The slim satin-finish mahogany neck and 12" radius ovangkol fingerboard provide great feel and playability, while the split saddle design of the pinless ovangkol bridge provides superior intonation for sweeter sounding chords and single note runs.
Other great features include a synthetic bone nut and bridge saddle, ovangkol headcap, pearloid dot inlays, chrome die-cast tuners, and an elegant Natural satin finish.
| SKU | TGN20NS |
| UPC/EAN | 799493251838 |
| Brand | Takamine |
| Type | Acoustic Guitars |
| Series | Takamine G Series |
| Body Shape | NEX |
| Finish | Natural Satin |
| Body Top | Solid Cedar |
| Body Back | Mahogany |
| Body Sides | Mahogany |
| Neck | Satin Mahogany |
| Position Inlays | Pearloid Dot |
| Fretboard | Ovangkol with binding and 12" radius |
| Scale Length | 643 mm |
| Machine Heads | Chrome Diecast |
| Bridge | Ovangkol with Synthetic Bone Split Saddle |
| Rosette | Concentric Circles |
| Electronics | None |
| Unique Features | Ovangkol Headcap |
.ytvideo * { box-sizing:border-box; } .ytvideo { margin:5em auto 40px auto; max-width:480px; font-family:arial; text-align:center; position:relative; min-height:120px; background-color:#555; } .ytvideo p { position:absolute; margin:0; color:white; background-color:rgba(0,0,0,.5); } .ytvideo .yt_hd { font-size:16px; width:100%; height:28px; padding-top:6px; text-align:left; top:0; left:0; padding-left:10px; overflow:hidden; } .ytvideo .yt_ft { font-size:12px; width:100%; bottom:0; left:0; } .ytvideo img { display:block; max-width:100%; border:0; } .ytvideo a:after { content:"A025BA"; position:absolute; width:60px; height:40px; left:0; top:0; right:0; bottom:0; margin:auto; border:0; border-radius:10px; color:white; background:rgba(0,0,0,.6); font-size:24px; padding-top:auto; padding-bottom:auto; cursor:pointer; } .ytvideo a:hover:after { background:#CC181E; } .ytvideo .yt_inp { position:absolute; top:0%; left:0; width:0%; text-align:center; /*padding:.5em .2em;*/ border:0; color:white; background: rgb(76,76,76); } @media(max-device-width:960px){ .ytvideo { margin-bottom:60px; } .ytvideo .yt_inp { padding:1em .2em; } }
.ytvideo * { box-sizing:border-box; } .ytvideo { margin:5em auto 40px auto; max-width:480px; font-family:arial; text-align:center; position:relative; min-height:120px; background-color:#555; } .ytvideo p { position:absolute; margin:0; color:white; background-color:rgba(0,0,0,.5); } .ytvideo .yt_hd { font-size:16px; width:100%; height:28px; padding-top:6px; text-align:left; top:0; left:0; padding-left:10px; overflow:hidden; } .ytvideo .yt_ft { font-size:12px; width:100%; bottom:0; left:0; } .ytvideo img { display:block; max-width:100%; border:0; } .ytvideo a:after { content:"A025BA"; position:absolute; width:60px; height:40px; left:0; top:0; right:0; bottom:0; margin:auto; border:0; border-radius:10px; color:white; background:rgba(0,0,0,.6); font-size:24px; padding-top:auto; padding-bottom:auto; cursor:pointer; } .ytvideo a:hover:after { background:#CC181E; } .ytvideo .yt_inp { position:absolute; top:0%; left:0; width:0%; text-align:center; /*padding:.5em .2em;*/ border:0; color:white; background: rgb(76,76,76); } @media(max-device-width:960px){ .ytvideo { margin-bottom:60px; } .ytvideo .yt_inp { padding:1em .2em; } }
Angkor offers FREE shipping on all orders within Australia, however this excludes some remote locations, or items too bulky or heavy for AusPost to accept. In these case's, an additional Freight charge will be required. We will invoice you for any additional charges, before sending.
Additional information
| Weight | 0.0000 kg |
|---|---|
| type | Electro-Acoustic Guitar |
| String Configuration | 6 String |










