Takamine TDN65C Supernatural Series FXC Nylon String AC/EL Guitar W/ Cutaway
Original price was: $2,599.00.$1,699.00Current price is: $1,699.00.
FAST
Delivery
EASY
Returns
IN HOUSE
Repairs
Out of stock



Pick-up from store - FREE
Free pickup from our Melbourne Store at 4 Drake Boulevard, Altona VIC 3018. Your order will typically be ready by the next business day. We recommend calling us on (03) 8360 7799 beforehand to check it's ready for collection.
Extraordinary acoustic performance in a stage and studio ready acoustic/electric instrument. The Supernatural TDN65C FXC Nylon String AC/EL Guitar with Cutaway is handcrafted in our pro series facility that has been building precision quality instruments over five decades.
The underlying theme of the Supernatural series is understated elegance. The satin finish provides durability and lasting beauty. The look is accented by a genuine wood inlaid rosette. Gold tuning machines with amber pearl buttons further add to the premium look of the instrument. All Supernatural series tone-woods are hand-selected, premium grade timbres. This guitar was designed with the nylon fingerstyle players in mind and is voiced to respond well to altered tunings. The 1-7/8" nut width broadens the string spacing at the nut and at the bridge. The slotted headstock gives the guitar a classic look and increases the break angle of the strings over the nut. A pinless bridge makes string changing a breeze.
The two-channel CT4-DX offers the ultimate in preamp flexibility. Used with the Palathetic under- saddle pickup, it offers four-band EQ (low, low mid, high mid, high) and two notch filter controls to reduce feedback. Add a second pickup (the Takamine Tri-Ax, for example), and the CT4-DX gives you independent control over both pickups, each of which will then have two-band EQ and a notch filter control. You can also alter the mix levels of each of the pickups. Other features include volume control and onboard tuner.
| SKU | TDN65C |
| Brand | Takamine |
| Type | Acoustic/Electric Guitars |
| Type | 4/4 Size Classical Guitars |
| Series | Takamine Supernatural Series |
| Body Shape | FXC Cutaway |
| Finish | Natural Satin |
| Body Top | Solid Cedar |
| Body Back | Solid Rosewood |
| Body Sides | Rosewood |
| Binding | Yes |
| Neck | Mahogany |
| Fretboard | Rosewood |
| Frets | 20 |
| Scale Length | 648 mm |
| Nut | Width - 1.875" (47.6 mm) |
| Machine Heads | Gold Diecast with Amber Buttons |
| Bridge | Rosewood with Bone Saddle |
| Rosette | Wooden Inlaid Concentric Rings |
| Electronics | CT4DX Preamp System with 4 band EQ, Onboard Tuner & Palathetic Pickup |
| Unique Features | Made in Japan, Includes Hardcase |
.ytvideo * { box-sizing:border-box; } .ytvideo { margin:5em auto 40px auto; max-width:480px; font-family:arial; text-align:center; position:relative; min-height:120px; background-color:#555; } .ytvideo p { position:absolute; margin:0; color:white; background-color:rgba(0,0,0,.5); } .ytvideo .yt_hd { font-size:16px; width:100%; height:28px; padding-top:6px; text-align:left; top:0; left:0; padding-left:10px; overflow:hidden; } .ytvideo .yt_ft { font-size:12px; width:100%; bottom:0; left:0; } .ytvideo img { display:block; max-width:100%; border:0; } .ytvideo a:after { content:"A025BA"; position:absolute; width:60px; height:40px; left:0; top:0; right:0; bottom:0; margin:auto; border:0; border-radius:10px; color:white; background:rgba(0,0,0,.6); font-size:24px; padding-top:auto; padding-bottom:auto; cursor:pointer; } .ytvideo a:hover:after { background:#CC181E; } .ytvideo .yt_inp { position:absolute; top:0%; left:0; width:0%; text-align:center; /*padding:.5em .2em;*/ border:0; color:white; background: rgb(76,76,76); } @media(max-device-width:960px){ .ytvideo { margin-bottom:60px; } .ytvideo .yt_inp { padding:1em .2em; } }
.ytvideo * { box-sizing:border-box; } .ytvideo { margin:5em auto 40px auto; max-width:480px; font-family:arial; text-align:center; position:relative; min-height:120px; background-color:#555; } .ytvideo p { position:absolute; margin:0; color:white; background-color:rgba(0,0,0,.5); } .ytvideo .yt_hd { font-size:16px; width:100%; height:28px; padding-top:6px; text-align:left; top:0; left:0; padding-left:10px; overflow:hidden; } .ytvideo .yt_ft { font-size:12px; width:100%; bottom:0; left:0; } .ytvideo img { display:block; max-width:100%; border:0; } .ytvideo a:after { content:"A025BA"; position:absolute; width:60px; height:40px; left:0; top:0; right:0; bottom:0; margin:auto; border:0; border-radius:10px; color:white; background:rgba(0,0,0,.6); font-size:24px; padding-top:auto; padding-bottom:auto; cursor:pointer; } .ytvideo a:hover:after { background:#CC181E; } .ytvideo .yt_inp { position:absolute; top:0%; left:0; width:0%; text-align:center; /*padding:.5em .2em;*/ border:0; color:white; background: rgb(76,76,76); } @media(max-device-width:960px){ .ytvideo { margin-bottom:60px; } .ytvideo .yt_inp { padding:1em .2em; } }
Angkor offers FREE shipping on all orders within Australia, however this excludes some remote locations, or items too bulky or heavy for AusPost to accept. In these case's, an additional Freight charge will be required. We will invoice you for any additional charges, before sending.
Additional information
| Weight | 0.0000 kg |
|---|---|
| type | Electro-Acoustic Guitar |
| String Configuration | 6 String |











