Takamine TEN10C Natural Series Dreadnought AC/EL Guitar with Cutaway
Original price was: $1,799.00.$1,549.00Current price is: $1,549.00.
FAST
Delivery
EASY
Returns
IN HOUSE
Repairs
Out of stock



Pick-up from store - FREE
Free pickup from our Melbourne Store at 4 Drake Boulevard, Altona VIC 3018. Your order will typically be ready by the next business day. We recommend calling us on (03) 8360 7799 beforehand to check it's ready for collection.
Takamine's Natural series was conceived to give the biggest and widest acoustic sound possible. The Natural TEN10C Dreadnought AC/EL Guitar with Cutaway is handcrafted in our pro series facility that has been building precision quality instruments over five decades.
Solid cedar tops, solid sapele backs, a thin satin finish and no pick guard, anything that could possibly impede the vibration of the soundboard was purposely left out. The voice is as broad and powerful as the body would suggest and is sonically balanced for strumming chords all the way up the neck. A pinless bridge makes string changing a breeze.
Included is Takamine's Palathetic™ pickup, known in the industry as one of the most accurate and natural sounding acoustic/electric pickups. The CT4B preamp has long been the popular choice among Takamine pro artists, providing warm natural acoustic tone at high sound pressure levels.
| SKU | TEN10C |
| Brand | Takamine |
| Type | Acoustic/Electric Guitars |
| Series | Takamine Natural Series |
| Body Shape | Dreadnought Cutaway |
| Finish | Natural Satin |
| Body Top | Solid Cedar |
| Body Back | Solid Sapele |
| Body Sides | Sapele |
| Binding | Yes |
| Neck | Mahogany |
| Fretboard | Rosewood |
| Frets | 20 |
| Scale Length | 648 mm |
| Nut | Width - 1.675" (42.5mm) |
| Machine Heads | Gold Plated Diecast with Amber Buttons |
| Bridge | Pinless Rosewood Bridge with Bone Split Saddle |
| Rosette | Concentric Rings |
| Electronics | CT4B II Preamp System with 3-band EQ, Onboard Tuner & Palathetic Pickup |
| Unique Features | Scalloped "X" Bracing, Made in Japan, Includes Hardcase |
.ytvideo * { box-sizing:border-box; } .ytvideo { margin:5em auto 40px auto; max-width:480px; font-family:arial; text-align:center; position:relative; min-height:120px; background-color:#555; } .ytvideo p { position:absolute; margin:0; color:white; background-color:rgba(0,0,0,.5); } .ytvideo .yt_hd { font-size:16px; width:100%; height:28px; padding-top:6px; text-align:left; top:0; left:0; padding-left:10px; overflow:hidden; } .ytvideo .yt_ft { font-size:12px; width:100%; bottom:0; left:0; } .ytvideo img { display:block; max-width:100%; border:0; } .ytvideo a:after { content:"A025BA"; position:absolute; width:60px; height:40px; left:0; top:0; right:0; bottom:0; margin:auto; border:0; border-radius:10px; color:white; background:rgba(0,0,0,.6); font-size:24px; padding-top:auto; padding-bottom:auto; cursor:pointer; } .ytvideo a:hover:after { background:#CC181E; } .ytvideo .yt_inp { position:absolute; top:0%; left:0; width:0%; text-align:center; /*padding:.5em .2em;*/ border:0; color:white; background: rgb(76,76,76); } @media(max-device-width:960px){ .ytvideo { margin-bottom:60px; } .ytvideo .yt_inp { padding:1em .2em; } }
.ytvideo * { box-sizing:border-box; } .ytvideo { margin:5em auto 40px auto; max-width:480px; font-family:arial; text-align:center; position:relative; min-height:120px; background-color:#555; } .ytvideo p { position:absolute; margin:0; color:white; background-color:rgba(0,0,0,.5); } .ytvideo .yt_hd { font-size:16px; width:100%; height:28px; padding-top:6px; text-align:left; top:0; left:0; padding-left:10px; overflow:hidden; } .ytvideo .yt_ft { font-size:12px; width:100%; bottom:0; left:0; } .ytvideo img { display:block; max-width:100%; border:0; } .ytvideo a:after { content:"A025BA"; position:absolute; width:60px; height:40px; left:0; top:0; right:0; bottom:0; margin:auto; border:0; border-radius:10px; color:white; background:rgba(0,0,0,.6); font-size:24px; padding-top:auto; padding-bottom:auto; cursor:pointer; } .ytvideo a:hover:after { background:#CC181E; } .ytvideo .yt_inp { position:absolute; top:0%; left:0; width:0%; text-align:center; /*padding:.5em .2em;*/ border:0; color:white; background: rgb(76,76,76); } @media(max-device-width:960px){ .ytvideo { margin-bottom:60px; } .ytvideo .yt_inp { padding:1em .2em; } }
Angkor offers FREE shipping on all orders within Australia, however this excludes some remote locations, or items too bulky or heavy for AusPost to accept. In these case's, an additional Freight charge will be required. We will invoice you for any additional charges, before sending.
Additional information
| Weight | 0.0000 kg |
|---|---|
| type | Electro-Acoustic Guitar |
| String Configuration | 6 String |












