Trusst CT290-4120C 120-Degree Box Truss Corner
Original price was: $429.00.$399.00Current price is: $399.00.
FAST
Delivery
EASY
Returns
IN HOUSE
Repairs
Out of stock



Pick-up from store - FREE
Free pickup from our Melbourne Store at 4 Drake Boulevard, Altona VIC 3018. Your order will typically be ready by the next business day. We recommend calling us on (03) 8360 7799 beforehand to check it's ready for collection.
Key Features:
- Manufactured from high-grade and lightweight aluminum which is easy for transportation and setup
- Carefully crafted by SLV-certified welders
- Compatible with many TRUSST® accessories to create an astonishing and custom presentation
- Easily create hexagons with multiple pieces
- Many options available to achieve custom designs and unique structures
- Includes connecting hardware
2-way 120° corner helps you easily make hexagons. It works with our CT-290 series, (290-millimetre) box truss and other brands of truss that utilise the same conical connection and size.
Technical Data
| Length: | 0.5 m |
|---|---|
| Outer diameter tube: | 2 in (50 mm) |
| Dimensions: | 290 x 290 mm |
| Diagonal bracing: | 0.75 in (20 mm) |
| Wall thickness: | 0.08 in (2 mm) |
| Weight: | 5.5 kg |
| Approvals: | SLV |
On display in our shop, see image above.
This Item is pickup Only, if freight is required, please contact us prior to purchase to obtain a freight cost.
Additional information
| Weight | 0.0000 kg |
|---|







