Trusst CT290-420CIR-90 90 Degree Arch Truss 2m
Original price was: $799.00.$739.00Current price is: $739.00.
FAST
Delivery
EASY
Returns
IN HOUSE
Repairs
Out of stock



Pick-up from store - FREE
Free pickup from our Melbourne Store at 4 Drake Boulevard, Altona VIC 3018. Your order will typically be ready by the next business day. We recommend calling us on (03) 8360 7799 beforehand to check it's ready for collection.
Key Features:
- Manufactured from high-grade and lightweight aluminum which is easy for transportation and setup
- Carefully crafted by SLV-certified welders
- Compatible with many TRUSST® accessories to create an astonishing and custom presentation
- Available in different sizes for mobile entertainers, productions, nightclubs and retail stores
- Includes connecting hardware
TRUSST® is comprised of modular aluminium components that are manufactured from high-grade and lightweight aluminium which is easy for transportation and setup. All TRUSST® items are fabricated by SLV certified welders and made from 6082-T6 alloy aluminium.
The CT290-420CIR-90 arc truss with an outside diameter of 2.0 meters and an 90° arc is compatible with many TRUSST® accessories and ideal for a multitude of applications and designs when used in combination with TRUSST® Sticks, Corners, Base Plates, Accessories and Clamps.
Technical Data
| Outside diameter: | 2 m |
|---|---|
| Inside diameter: | 1.5 m |
| Arc: | 90° |
| Outer diameter tube: | 2 in (50 mm) |
| Diagonal bracing: | 20 mm |
| Wall thickness: | 2 mm |
| Weight: | 11.7 kg |
| Approvals: | SLV |
On display in our shop, see image above.
This Item is pickup Only, if freight is required, please contact us prior to purchase to obtain a freight cost.
Additional information
| Weight | 0.0000 kg |
|---|







