Vic Firth Charlie Benante Signature American Hickory Wood Tip Drumsticks
Original price was: $27.77.$23.60Current price is: $23.60.
FAST
Delivery
EASY
Returns
IN HOUSE
Repairs
Out of stock



Pick-up from store - FREE
Free pickup from our Melbourne Store at 4 Drake Boulevard, Altona VIC 3018. Your order will typically be ready by the next business day. We recommend calling us on (03) 8360 7799 beforehand to check it's ready for collection.
- Strong, Responsive Hickory
- Medium Tapers
- Oval Beads
- Length: 16 5/8"
- Diameter: 0.625"
- Rock Shaft with Special Taper
ITEM DETAILS
Vic Firth Charlie Benante Signature drumsticks have a thick, heavy shaft that goes nearly entire length of the stick. The taper is drastically cut to give you the most weight up front but still retain a good rebound to get around the drums.
Black VicGrip coats the handle so you won't lose the sticks even if you're going totally metal on your set like Charlie does with Anthrax.
SPECIFICATIONS
| Name | Vic Firth Charlie Benante Signature Drumsticks |
| Brand | Vic Firth |
| Model # | SBEN |
| UPC Code | 750795017188 |
| Sold By | per pair |
| Series | Signature |
| Material | Hickory |
| Diameter | 0.625" (5/8") |
| Length | 16 5/8" |
| Bead | Wood |
| Artist | Benante, Chris |
Additional information
| Weight | 0.0000 kg |
|---|---|
| type | Drum sticks |
| Instrument | Drums |
| For Instrument | Drums |






