Vic Firth Cindy Blackman Signature Wood Tip Drumsticks – 3 Pairs
Original price was: $88.00.$76.00Current price is: $76.00.
FAST
Delivery
EASY
Returns
IN HOUSE
Repairs
3 in stock



Pick-up from store - FREE
Free pickup from our Melbourne Store at 4 Drake Boulevard, Altona VIC 3018. Your order will typically be ready by the next business day. We recommend calling us on (03) 8360 7799 beforehand to check it's ready for collection.
3 Pairs
- Strong, Responsive Hickory
- Short Tapers
- Arrow-Shaped Beads
- Length: 16"
- Diameter: 0.565"
- Fat Drum Sound, Clear Cymbal Sound
- Cindy Blackman Signature Sticks are designed with a 5A shaft, enlarged neck and full taper. A rounded arrow tip creates a phat sound on drums and is full and clear on cymbals. Great balance from top to bottom!
Length = 16"
Diameter = .565"
| Name | Vic Firth Cindy Blackman Signature Drumsticks |
| Brand | Vic Firth |
| Model # | SCB |
| Sold By | 3 pairs |
| Series | Signature |
| Material | Hickory |
| Diameter | 0.565" |
| Length | 16" |
| Bead | Wood |
| Artist | Blackman, Cindy |
Additional information
| Weight | 0.0000 kg |
|---|---|
| type | Drum sticks |
| Instrument | Drums |
| For Instrument | Drums |







