Zildjian Timbale Sticks Luis Conte Signature sticks
Original price was: $27.77.$23.60Current price is: $23.60.
FAST
Delivery
EASY
Returns
IN HOUSE
Repairs
Out of stock



Pick-up from store - FREE
Free pickup from our Melbourne Store at 4 Drake Boulevard, Altona VIC 3018. Your order will typically be ready by the next business day. We recommend calling us on (03) 8360 7799 beforehand to check it's ready for collection.
OVERVIEW
- Length: 15.5"
- Diameter: 0.455"
- Tip Shape: Butt
- U.S. Select Hickory Wood
- Wood Tip
ITEM DETAILS
These Artist Series Timbale Sticks are designed for speed and control.
| Name | Zildjian Luis Conte Model Signature Timbale Sticks |
| Brand | Zildjian |
| Model # | ZASLC |
| Sold By | per pair |
| Series | Artist |
| Material | Hickory |
| Diameter | 0.455" |
| Length | 15.5" |
| Bead | Wood |
| Artist | Conte, Luis |
Additional information
| Weight | 0.18 kg |
|---|---|
| type | Timbale Sticks |
| Instrument | Timbales |
| For Instrument | Timbales |







