SKB 3i-0907-4-012 Waterproof GoPro Camera Carrying Case Holds 2 with accessories
Original price was: $139.00.$110.00Current price is: $110.00.
FAST
Delivery
EASY
Returns
IN HOUSE
Repairs
2 in stock



Pick-up from store - FREE
Free pickup from our Melbourne Store at 4 Drake Boulevard, Altona VIC 3018. Your order will typically be ready by the next business day. We recommend calling us on (03) 8360 7799 beforehand to check it's ready for collection.
Cameras NOT Included
The SKB, 3i Series of Mil-Standard carrying cases are some of the toughest cases made. Built from an injection-molded, polypropylene resin, the 3i gasket seal is air-tight, water-tight, dust-tight, and submersible. They are resistant to corrosion and impact damage and meet several military specifications. The 3i-0907-4-012 carrying case is custom designed to fit 2 GoPro cameras with accessories.
-
Process - Injection-molded construction for strength and impact resistance.
-
Hinges - Molded-in hinge for added protection.
-
Latches - Trigger-release latch system; TSA latches are available for many 3i sizes.
-
Handles - Snap-down, rubber-cushioned handles.
-
Ingress Protection - Waterproof and dust-tight with gasket seal (MIL-C-4150J).
-
Pressurization - Ambient pressure equalization valve included (MIL-STD-648C).
-
Resistance - Resistant to UV, solvents, corrosion, and fungus (MIL-STD-810F); Also resistant to impact damage (MIL-STD-810F).
-
Material - Ultra high-strength-polypropylene, copolymer-resin material.
-
Ratings - MIL-STD-810F, MIL-STD-C-4150J, MIL-STD-648C, IP67, and ATA 300 rated.
-
Color - Standard black color.
-
Warranty - SKB Cases include a Lifetime Warranty.
| Size | |
| Interior Length | 9.5" |
| Interior Width | 7.0" |
| Interior Height | 4.0" |
| Base Depth | 2.9" |
| Lid Depth | 1.2" |
| Outside Dimensions | 10.73" x 9.69" x 4.8" |
| Construction | |
| Material | Polypropylene |
| Empty Weight | 3.6 lb |
| Option | |
| Color | Black |
Additional information
| Weight | 0.0000 kg |
|---|---|
| type | Case |
| Compatible Brand | GoPro |
| Insturment | Case |








