Trusst CT290-415S Alloy Aluminium Box Truss 1.5m
Original price was: $449.00.$425.00Current price is: $425.00.
FAST
Delivery
EASY
Returns
IN HOUSE
Repairs
3 in stock



Pick-up from store - FREE
Free pickup from our Melbourne Store at 4 Drake Boulevard, Altona VIC 3018. Your order will typically be ready by the next business day. We recommend calling us on (03) 8360 7799 beforehand to check it's ready for collection.
Key Features:
- Manufactured from high-grade and lightweight aluminum which is easy for transportation and setup
- Carefully crafted by SLV-certified welders
- Compatible with many TRUSST® accessories to create an astonishing and custom presentation
- Available in different sizes for mobile entertainers, productions, nightclubs and retail stores
- Includes connecting hardware
TRUSST® is comprised of modular aluminium components that are manufactured from high-grade and lightweight aluminium which is easy for transportation and setup. All TRUSST® items are fabricated by SLV certified welders and made from 6082-T6 alloy aluminium.
TRUSST® CT-290 series 290 mm box truss is available in a variety of lengths from 0.25 m to 3 m (0.8 – 9.84 ft) to suit most design demands. All TRUSST® sticks are TUV certified and all TRUSST® items are fabricated by SLV certified welders and made from 6082-T6 alloy aluminum. TRUSST® products use a standard conical connection system which allows for quick assembly while maintaining sound structural stability. TRUSST® works seamlessly with other major brands that utilize the same conical connection
T
Technical Data
| Length: | 1.5 m |
|---|---|
| Outer diameter tube: | 2 in (50 mm) |
| Dimensions: | 290 x 290 mm |
| Diagonal bracing: | 0.75 in (20 mm) |
| Wall thickness: | 2 mm |
| Weight: | 9.6 kg |
| Approvals: | TUV, SLV |
On display in our shop, see image above.
This Item is pickup Only, if freight is required, please contact us prior to purchase to obtain a freight cost.
Additional information
| Weight | 0.0000 kg |
|---|







